JEZERO LHOTA

O vesnici Lhota

Jezero Lhota se nachází zhruba 1 kilometr východně od obce Lhota v okrese Praha-východ. Dle posledních údajů zde žije zhruba 400 obyvatel. Až do roku 2006 byla tato obec, někdy též označována jako Lhota nad Labem, Lhota u Staré Boleslavi nebo Lhota u Dřís, součástí okresu Mělník, od kterého je vzdálena 18 kilometrů. Obec na severovýchodě sousedí s Brandýsem nad Labem-Starou Boleslaví, od kterého ji dělí asi 6 kilometrů. Centrum Prahy se nachází zhruba 24 kilometrů severovýchodně.

Mikroregion Cecemínsko


První zmínky o obci se datují k roku 1332. Obec leží na v rovinatém území pravého břehu středního Polabí. Její nadmořská výška se pohybuje mezi 172 a 174 metry nad mořem. Od 27. března 2008 je obec Lhota součástí mikroregionu Cecemínsko, který vznikl pod patronátem Dobrovolného svazku obcí, jehož součástí jsou například obce Dřísy, Konětopy, Nedomice, Ovčáry nebo Sudovo Hlavno.

Doprava v obci Lhota


Lhotou prochází silnice III. třídy a železniční trať 072 Lysá nad Labem – Mělník – Litoměřice – Ústí nad Labem-západ. Situována je zde také autobusová doprava, konkrétně linka Brandýs nad Labem. – Stará Boleslav – Křenek – Dřísy – Kostelní Hlavno – Mečeříž. Během pracovních dnů zde jezdí zhruba 14 spojů, o víkendech je pak spojů 5. Na území celé obce platí přísný zákaz parkování automobilů osob, které zde nemají trvalé bydliště. Porušení tohoto zákazu se trestá poměrně vysokou pokutou.

Vybavenost obce Lhota


V obci naleznete několik restaurací, mezi které patří například Restaurace U Musilů nebo Restaurace Na malém plácku, která nabízí také možnost ubytování v chatkách s kapacitou 20 lůžek. Kromě restaurací je zde situováno také několik obchodů s potravinami a rekreační areál Jezera Lhota, který vznikl zatopením původní pískovny. V obci naleznete též několik dětských hřišť, šestibokou kapličku z roku 1915 se zvoničkou, Sbor dobrovolných hasičů nebo soukromé tenisové kurty. Zkrátka vše, co je pro takovou malou středočeskou vesničku nezbytné.