JEZERO LHOTA

Doprava

Jezero Lhota leží necelý jeden kilometr od obce Lhota, která byla až do roku 2006 součástí okresu Mělník. Obec Lhota, někdy též nazývána jako Lhota nad Labem, Lhota u Staré Boleslavi nebo Lhota u Dřís, je vzdálena zhruba 6 km severně od Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. K pískovcovému jezeru se dostanete pohodlně hned několika způsoby – autem, na kole, autobusem nebo vlakem.

Míříme k jezeru autem

Rozhodnete-li se vydat k přírodnímu koupališti autem, pak využijte výpadovky u Černého mostu na Brandýs. Odsud je to do samotné obce zhruba 8 kilometrů. Využít můžete také rychlostní komunikaci R10/E65, po které se vydáte směrem na Mladou Boleslav – Turnov. Následně použijete sjezd č. 14 Stará Boleslav a najeďte na silnici II. třídy č. 331.

Bojíte-li se dlouhých kolon, na které můžete narazit během hlavní letní sezóny, vsaďte na opačnou trasu od Dřís. Pozor si dávejte na parkování automobilu v obci Lhotka, které je pod hrozbou vysoké pokuty zcela zakázáno. Zaparkovat můžete na rozlehlém parkovišti pro 1500 osobních automobilů, které je ukryté ve stínu borovicového háje přímo u areálu koupaliště.

Míříme k jezeru autobusem

Autobusové spojení je poměrně řídké. Během víkendu zde jezdí zhruba 3 spoje v jednom směru. Zastávka se nachází asi 300 metrů od areálu koupaliště.  V Praze můžete nastoupit na zastávce Černý most na linky číslo 379 nebo 367. Využít můžete taktéž zastávky Letňany, odkud vyjíždí linka číslo 375. Dáte se směrem na Starou Boleslav, kde vystoupíte a přestoupíte na linku číslo 419 směr Dřísy.

Míříme k jezeru vlakem

Areál přírodního koupaliště můžete navštívit také díky pravidelnému vlakovému spojení do Dřís. Z tohoto výchozího bodu je to k samotnému areálu zhruba ještě 2 kilometry pěšky přes polní cestu. Vystoupit však můžete také ve Staré Boleslavi, odkud vede příjemná turistická trasa lesíkem až k samotnému jezeru.

Míříme k jezeru na kole

Vydat se zde můžete také na kole přímo z Prahy. Ideálním výchozím bodem jsou Kbely nebo Letňany, odkud se dáte na Přezletice, Veleň, Brázdim, Brandýs nad Labem a Starou Boleslav. Zde projedete kolem autobusového nádraží a hřbitova, jež vás následně zavede k lesíku s bývalou hájenkou. Poté budete nasměrováni k turistické trase, jež vede k samotnému jezeru.

Pokud si však zvolíte jako výchozí bod Starou Boleslav, pak kousek od náměstí odbočte směrem na Mělník (silnice č. 331). U křížku následně odbočte na menší asfaltovou cestu, která nebude z žádné strany obklopená zástavbou. Vydejte se rovně přes pole k lesu s hájovnou, který křižuje frekventovaná železnice. Dále se dejte lesní cestou, jež vás zavede až k plotu lesní školky, která vede až k areálu jezera.